Co to jest polaryzacja? Jak działają okulary polaryzacyjne?

Światło słoneczne jest emitowane we wszystkich kierunkach, a jego poszczególne fale rozchodzą się w przypadkowych orientacjach. Tego typu światło jest nazywane światłem niespolaryzowanym. Gdy wiązki światła trafiają na jakąś "przeszkodę", która ma płaską, odblaskową powierzchnię (np. woda), odbite fale ulegną zjawisku polaryzacji i przestają mieć przypadkowy kierunek.

Wiązki światła będą bardziej uporządkowane i jednokierunkowe (spolaryzowane) – odbijają się bardziej w kierunku poziomym. Zwiększone uporządkowanie promieni słonecznych wywołuje niebezpiecznie wysokie natężenie światła, które może prowadzić do dyskomfortu wizualnego zwanego olśnieniem.

Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców, gdyż jest uważane za przyczynę wielu wypadków drogowych. Możesz jednak zapobiec temu szkodliwemu zjawisku, nosząc okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją.

Zastanawiasz się, co to jest polaryzacja w okularach i jak działa? Już spieszymy z wyjaśnieniem!

Ciekawostką jest, że okulary polaryzacyjne powstały, jako "wynalazek uboczny" naukowców NASA z Laboratorium Napędów Odrzutowych, którzy badali oczy orłów. Uczeni starali się odkryć czynniki odpowiadające za doskonałą jakość widzenia tych ptaków.

W trakcie badań okazało się, że za idealne widzenie orłów odpowiada olej w oku orła, który kontroluje pewne właściwości światła, rozpraszając je i redukując długości fal świetlnych. Naukowcy wykorzystali to odkrycie do stworzenia unikalnych filtrów polaryzacyjnych, które są nakładane na szkła okularów przeciwsłonecznych.

Do stworzenia okularów polaryzacyjnych wykorzystywana jest specjalna substancja chemiczna, która laminowana jest w pionowy wzór na soczewkach okularów, dzięki czemu poziome światło odpowiedzialne za tzw. olśnienie jest blokowane. Obraz widziany przed polaryzacyjne okulary może być nieco ciemniejszy niż ten widziany przez szkła zwykłych okularów, jednak wyeliminowanie odblasków świetlnych poprawia szczegółowość widoków.

Co wybrać: okulary z polaryzacją, czy bez?

Decyzja zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych wiąże się z dylematem związanym z tym, czy potrzebujemy polaryzacji w naszym nowym dodatku. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są przeważnie około 20–30% droższe, niż modele zwykłych okularów, jednak korzyści wynikające z soczewek z filtrem polaryzacyjnym zdecydowanie przewyższają tę różnicę cenową.

Okulary z polaryzacją są polecane:

 • osobom spędzającym dużo czasu na dworze
 • osobom cierpiącym na nadwrażliwość słoneczną oraz światłowstręt
 • osobom mającym wrażliwe oczy
 • dzieciom
 • kierowcom
 • wędkarzom
 • rowerzystom
 • golfistom
 • tenisistom

Noszenie okularów polaryzacyjnych jest szczególnie polecane dla osób, które spędzają dużo czasu na słońcu lub mają wrażliwe oczy. Polaryzowane soczewki pozwolą Ci na lepszy komfort widzenia, co przyczyni się do znacznie rzadszego mrużenia oraz tarcia oczu. Przemęczone oczy są bardzo częstą przyczyną dotkliwych migren pojawiających się w słoneczne dni – prosta zmiana z okularów przeciwsłonecznych na modele z polaryzacją, może Ci pomóc, pozbyć się uciążliwych bólów głowy.

Okulary polaryzacje – zalety 

Co więcej, rzadsze mrużenie oczu to również świetna prewencja przeciwzmarszczkowa. Skóra wokół oczu jest szczególnie cienka, dlatego jest najczęściej pierwszym miejscem na naszej twarzy, w którym pojawiają się zmarszczki mimiczne. Możesz opóźnić starzenie się skóry i zredukować tzw. kurze łapki, nosząc okulary polaryzacyjne.

Dodatkową zaletą jest oczywiście eliminowanie groźnego w skutkach olśnienia. Okulary polaryzacyjne są wręcz niezbędnym akcesorium każdego kierowcy prowadzącego swoje auto w słoneczne dni. Filtry zawarte w okularach z polaryzacją zablokują niechciane refleksy świetlne i znacznie poprawią komfort widzenia podczas jazdy samochodem. Eliminowanie zjawiska olśnienia z pewnością docenią także wędkarze! Szkła polaryzacyjne zwiększają widoczny kontrast obrazu, co pozwala na zdecydowanie lepszą widoczność ryb pod taflą wody.

Okulary z polaryzacją nie są polecane:

 • do jazdy na nartach
 • do latania
 • podczas operowania ciężkim sprzętem
 • podczas jazdy nocą samochodem

Chociaż soczewki polaryzacyjne doskonale chronią oczy przed oślepiającym światłem i poprawiają kontrast obrazu, mają również swoje minusy i nie są polecane do każdej sytuacji.

Okulary polaryzacje – minusy

Okulary z polaryzacją nie są polecane podczas jazdy na nartach. Podczas tego sportu odblaski świetlne są bardzo przydatne, gdyż pomagają nam odróżnić powierzchnię śniegu od lodu. Polaryzacja nie pomoże także kierującym samolot – pilotom zaleca się zwykłe okulary przeciwsłoneczne, gdyż podczas lotu soczewki polaryzacyjne mogą utrudniać widzenie oraz odczytywanie z ekranów GPS. Szkła polaryzacyjne mogą znacznie utrudniać komfort widzenia ekranów LCD, dlatego nie są polecane, jeżeli konieczne jest korzystanie z ekranu nawigacyjnego. Właśnie z tego powodu okulary z polaryzacją są odradzane zarówno pilotom, jak i operatorom maszyn ciężkich.

Warto również zrezygnować z okularów z polaryzacją, jeśli zamierzasz prowadzić auto nocą. Polaryzacja w okularach powoduje przyciemnienie widzianego obrazu, co znacznie pogarsza jakość widzenia późną porą.

Jak sama widzisz, są sytuacje, w których okulary z polaryzacją są zdecydowanie polecane, jednak w niektórych warunkach ich użycie ma również spore minusy. Na podstawie wyżej przedstawionych informacji dotyczących tego, co daje polaryzacja w okularach, sama musisz podjąć decyzje, które cechy są dla Ciebie istotniejsze i wybór jakich, okularów zapewni Ci większe bezpieczeństwo.

Jaką ochronę przeciwsłoneczną zapewniają polaryzacyjne okulary?

Co to znaczy, że okulary posiadają polaryzację, już wiesz. Jednak przy zakupie powinnaś zwrócić uwagę na jedną kwestię – ochronę UV. Okulary polaryzacyjne, a okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV nie są tym samym. Zwykłe okulary z polaryzacją nie zapewnią nam więc ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a okulary przeciwsłoneczne pozbawione polaryzacji nie uchronią nas przed olśnieniem. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup okularów polaryzacyjnych z filtrem UV, które dopuszczą do Twojego wzroku wyłącznie pionowe wiązki światła oraz ochronią Cię przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.