Wszyscy wiemy, że okulary przeciwsłoneczne ułatwiają nam widzenie w słoneczne dni. Są one bardzo popularnym dodatkiem, który prócz funkcji estetycznych, ma również istotne właściwości prozdrowotne. To właśnie one chronią nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV), które są przyczyną wielu poważnych chorób oczu.

Jak to bywa, w przypadku popularnych rzeczy, o właściwościach okularach przeciwsłonecznych krążą przeróżne mity, które utrudniają nam wybór odpowiedniego modelu. Chcesz dowiedzieć się, które popularne stwierdzenia dotyczące okularów to mity, a które z nich to fakty?

Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne dla naszego zdrowia, dlatego przed ich zakupem, warto zweryfikować wiedzę, która krąży w czeluściach Internetu, gdyż niektóre popularne mity mogą nam po prostu zaszkodzić.

Poznaj 6 istotnych faktów o okularach przeciwsłonecznych, które powinieneś poznać przed zakupem odpowiedniego modelu.

Liczy się 100% ochrony UV

Potrzeba zakupu modelu z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym to fakt. Okulary przeciwsłoneczne, które posiadają filtr niższy niż kategorii 3, nie sprawdzą się podczas letnich wypadów, gdyż zapewniają one niedostateczną ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Informację o poziomie filtra znajdziesz najczęściej na naklejce na szkiełku bądź podpiętej do nich metce. 

Im większe soczewki przeciwsłoneczne tym lepiej

Kupując większe soczewki, lepiej chronimy nasz wzrok i skórę wokół oczu – są to niezaprzeczalne fakty. Okulary przeciwsłoneczne, które posiadają większa szkła, bardziej ograniczają dostęp słońca do oczu. Im większe są szkła okularów, tym mniej słońca dociera do Twoich oczu. Zakrywają one również większą powierzchnię skóry, więc są zdecydowanie lepszą prewencją zmarszczek mimicznych wokół oczu. 

Ciemniejsze szkła nie chronią bardziej

Popularnym mitem jest to, że ciemne szkła okularów przeciwsłonecznych lepiej chronią Cię przed promieniami UV. Nie ważne, jakiego koloru są szkła Twoich okularów przeciwsłonecznych – jasne czy ciemne – blokują tyle samo promieni UV.

Kolor szkieł nie musi mieć znaczenia

Po sieci krążą plotki, iż fioletowe szkła okularów przeciwsłonecznych pochłaniają więcej promieni UV, dzięki czemu są bezpieczniejsze. Obalamy ten mit. Kolor szkieł nie ma żadnego znaczącego wpływu w przypadku widma światła ultrafioletowego. Kolorowe szkła wpłyną jedynie na obraz widziany za szkłem okularu oraz oczywiście na ich wygląd.

Okulary polaryzacyjne niwelują odblaski, a nie promienie UV

Polaryzacja w okularach niweluje refleksje świetlne, jak w przypadku oślepiającego światła odbijającego się od tafli wody bądź rozgrzanego asfaltu. To nie oznacza, że chronią nasze oczy w większym stopniu przed promieniowaniem UV, umożliwiają nam one jedynie lepszą widoczność podczas takich czynności jak prowadzenie samochodu czy w czasie wędkowania.

Okulary nie muszą kosztować kilka set złotych

Dobre okulary wcale nie muszą kosztować Cię majątek, by dobrze chronić Twoje oczy. W większości przypadków jakość okularów za 30 zł nie różni się niczym od jakości okularów za 300 zł. Jeśli spotkałeś się kiedyś z opinią, że okulary za kilkaset złotych są o wiele lepiej wykonane niż tańsze modele, możesz tę informację "wrzucić do pudełka" na słynne anty- fakty. Okulary przeciwsłoneczne w niemal 98% są produkowane przez jedną grupę Luxottica, która ma niemalże monopol na cały rynek optyków na świecie, dlatego ich cena jest sztucznie wywindowana. Nie płać ślepo za markę, płać za jakość

Teraz już wiesz, które popularne powiedzonka na temat okularów to mity, a które fakty. Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważnym dodatkiem, które chroni nas przed ciężkimi chorobami oczu, dlatego staraliśmy się, by jak najlepiej zweryfikować dla Ciebie tę wiedzę! Mamy nadzieję, że informacje, które poznałeś w naszym artykule, pomogą Ci w wyborze modelu idealnego.