Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się nam przede wszystkim z upalnym latem. Wciąż niewiele osób korzysta z ochrony przeciwsłonecznej zimą. Na okulary w sezonie zimowym najczęściej decydują się narciarze, lecz okazuje się, że mogą być one bardzo przydatne również na co dzień.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Latem ochrona naszego wzroku przed ostrymi promieniami słonecznymi jest dla nas oczywista, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że słoneczne zimowe dni mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje dla naszego wzroku.

Promienie ultrafioletowe odbijające się od tafli białego śniegu są szczególnie niebezpieczne, gdyż prowadzą do tzw. zjawiska lśnienia. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które powoduje powstanie oślepiających refleksów świetlnych, co w niektórych sytuacjach może zakończyć się tragicznie.

"Oślepieni przez refleksy podczas jazdy samochodu możemy zboczyć ze swojego pasa, a na stoku narciarskim możemy nie zauważyć śmiertelnej przeszkody, dlatego okulary przeciwsłoneczne zimą mogą okazać się bardzo przydatne."

Jakie mogą być konsekwencje nienoszenia okularów przeciwsłonecznych w zimowe dni?

Konsekwencje długotrwałej ekspozycji oczu na zimowe promienie słoneczne są bardzo dobrze znane Eskimosom. Oślepiające refleksy odbijające się od tafli śniegu mogą powodować poważne uszkodzenia oka oraz ciężkie zapalenie spojówek, co prowadzi do tzw. "śnieżnej ślepoty". Eskimosi, by chronić swoje oczy przed tę ciężką chorobą, robili z kości zwierząt specjalne okulary, które miały ograniczyć dostęp światła do oczu do niezbędnego minimum.

"Śnieżna ślepota" wcale nie jest jakąś historyczną chorobą, gdyż jest dobrze znana miłośnikom wspinaczek wysokogórskich. Jeśli więc znasz jakiegoś himalaistę, bądź sam/sama jesteś miłośnikiem takiego rodzaju aktywności fizycznej, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca!

Jakie przeciwsłoneczne okulary na zimę wybrać?

Najlepszą ochronę przed niechcianymi refleksami świetlnymi zapewniają okulary polaryzacyjne. Skutecznie odbijają one światło od soczewki i chronią wzrok przed przemęczeniem i uszkodzeniem. Takie okulary przeciwsłoneczne w zimie mogą uchronić Cię przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na stoku, czy też na drodze, która mogą zagrażać nie tylko Twojemu życiu, lecz również życiu Twoich bliskich.

Lustrzane okulary przeciwsłoneczne na zimę

Lustrzanki polecamy wszystkim, którzy oprócz szaleństwa sportowego stawiają na szaleństwo modowe. Jednokolorowe okulary lustrzane z pewnością ucieszą tych, którym bliżej do klasyki, ale jeśli jesteś otwartym na przygodę freakiem zdecyduj się na lustrzanki tęczowe lub te mieniące się w wielu najróżniejszych kolorach i odcieniach. Pomijając wszelkie walory estetyczne, okulary z powłoką lustrzaną dzięki odbijaniu rażących promieni słonecznych gwarantują duży poziom bezpieczeństwa. Lustrzanki to znakomite okulary na narty, snowboard oraz na podróż samochodem.

Przeciwsłoneczne okulary na zimę w wersji sportowej – moda czy wygoda?

Jedno nie wyklucza drugiego! Stawiając na komfort i wygodę nie musisz wcale tracić na designie. Sportowe okulary przeciwsłoneczne występują w tylu różnych kształtach i kolorach, że zarówno Ci którzy nie chcę się zbytnio wyróżniać, jak i Ci którzy tylko szukają sposobności, aby się pochwalić swoimi cudeńkami znajdą wśród nich model idealny. Trendy modowe zachowane! Ruszajmy na stok!

Ciężkie zimowe warunki nie będą Ci już straszne, jeśli postawisz na przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne. Najlepsze będą te, z powłoką lustrzaną i filtrami UV, bo to dzięki nim odpowiednio zadbasz o swoje oczy zimową porą. A ponieważ zima przeważnie mija na sportowo, szukaj okularów z zausznikami z fleksem. Elastyczne zawiasy sprawią, że okulary idealnie dopasują się do twojego kształtu twarzy oraz głowy i zapewnią maksymalny komfort ich użytkowania.