Na rynku okularów przeciwsłonecznych pojawia się coraz więcej różnych modeli okularów, które różnią się między sobą nie tylko formą i kolorami, lecz także rodzajem soczewek. Ze względu na sposób barwienia soczewek wyróżniamy 2 typy: szkła jednolite oraz szkła gradalne.

Jakie soczewki do okularów słonecznych powinniśmy, więc wybrać – jednolite czy gradientowe? Na czym polega różnica? 

Szkła gradalne – co to znaczy?

Soczewka w okularach barwionych gradalnie nie jest jednolita. Jej kolor jest na górze ciemniejszy, a schodząc ku dołowi, robi się coraz jaśniejszy. Zdarza się, że na dole szkiełko jest całkowicie przezroczyste.

Zabieg gradientowania jest wykonywany na soczewkach nie tylko ze względów estetycznych, choć musimy przyznać, że wyglądają one wówczas bardzo imponująco. Gradalne szkła w okularach ograniczają nam dostęp promieni słonecznych padających z góry. Nie przyciemniają one tak bardzo obrazu, jak klasyczne, jednolite soczewki. Kolory widziane przez szkła gradientowe są znacznie bardziej zbliżone do rzeczywistych odcieni. Ze względu na te właściwości, gradientowe szkła sprawdzą się zdecydowanie lepiej podczas wieczornych przechadzek po mieście czy też w pochmurne dni. 

Szkła cieniowane mają kilka zalet, największą jest niewątpliwe szerokie pole widzenia i dostosowanie jasności do warunków atmosferycznych – w razie ostrego słońca wystarczy przesunąć okulary, a gdy światło nie jest tak intensywne, można patrzeć przez niemal bezbarwną część szkła. Ma to także duże znaczenie przy słonecznej pogodzie, gdzie światło pada z góry – górna, ciemna część soczewki chroni oczy, a jednocześnie pole widzenia w większości nie jest zakłócone przez przyciemnioną część.

Jednolite soczewki w okularach

Okulary przeciwsłoneczne z jednolitą soczewką i kategorią przyciemnienia rzędu 1 lub 2 mogą nie wystarczyć w każdej sytuacji i będą niedostatecznie chroniły wzrok przed ostrym słońcem, natomiast kat. 3 i 4 będzie nieodpowiednia w budynkach zamkniętych lub też przy mniejszym natężeniu promieni słonecznych.

Bywa także tak, że możemy być nieprzyzwyczajeni do noszenia okularów przeciwsłonecznych i jednolite przyciemnienie soczewki wydaje się dla nas nienaturalne i niekomfortowe. W wyżej wymienionych sytuacjach kompromisem jest właśnie soczewka gradientowa.

Kiedy okulary gradientowe, a kiedy jednolite?

Choć okulary gradientowe mogą poprawić nasze pole widzenia, nie mogą być one używane np. podczas kierowania pojazdami. Nie zabezpieczają one dostatecznie kierowcy przed zjawiskiem tzw. lśnienia, które jest szczególnie niebezpieczne podczas jazdy. Ze względu na możliwe oślepienie światłem padającym od odbijających się powierzchni, gradientowe okulary nie sprawdzą się również w uprawianiu sportów zimowych. 

Jeśli zależy Ci, by kolory widziane przez soczewkę jak najlepiej odzwierciedlały rzeczywistość, wybierz okulary gradientowe, jednak jeśli masz wrażliwe oczy, bądź często kierujesz pojazdami, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą jednolite okulary.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu odpowiedź na pytanie: jakie okulary są dla Ciebie najlepsze: gradientowe czy jednolite, jest dla Ciebie oczywista!