Osoby rozważające zakup okularów zerówek, najczęściej obawiają się tego, czy nowy modny dodatek nie wpłynie na pogorszenie ich wzroku. Obiegowa opinia sugerująca, że zerówki psują wzrok, jest bardzo popularna, lecz czy jest prawdziwa?

Czy zerówki psują nasz wzrok?

Jest to bardzo popularny mit. Zerówki wcale nie uszkadzają naszego wzroku. Jak to bywa w przypadku tzw. obiegowych opinii, problem leży gdzie indziej.

W przypadku noszenia jakichkolwiek okularów musimy zwracać uwagę na to, by ich szkła były czyste oraz nieporysowane. Czy to okulary korekcyjne, czy przeciwsłoneczne, czy też tytułowe zerówki – szkiełka muszą być zawsze wyczyszczone. Mit dotyczący tego, że okulary zerówki psują wzrok, wziął się z tego, że niektórzy użytkownicy zaniedbywali obowiązek dbania o swój modny dodatek.

To nie okulary zerówki psują nasz wzrok, lecz brudne lub porysowane szkiełka.

Dlaczego wzrok psuje się przy noszeniu brudnych zerówek?

Oczy podświadomie skupiają się na zabrudzeniach lub drobnych ryskach, co bardzo męczy wzrok. Przy noszeniu jakichkolwiek brudnych okularów, nie tylko zerówek, możemy bardzo łatwo "nabawić się" wady wzroku.

Zadbaj o swoje okulary zerówki i chroń swój wzrok

Odpowiednia konserwacja i przechowywanie okularów w przeznaczonym do tego pokrowcu/etui przed długi czas ochroni Twoje zerówki przed zniszczeniem.

Co więcej, noszenie zerówek ma też pozytywny wpływ na nasze widzenie. Obecnie praktycznie każde szkła spotykane na europejskim rynku posiadają filtr UV400 chroniący wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym. Chodzenie nawet w zerówkach po słońcu ma więc pozytywny wpływ na nasze oczy.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się również specjalne okulary zerówki, które chronią nasze oczy przed światłem niebieskim, które jest równie niebezpieczne dla naszego wzroku, jak słońce. Stanowią one barierę dla promieniowania, jakie znajduje się w świetle emitowanym przez monitor komputera.

Podsumowując: noszenie zerówek może przynieść nam zdecydowanie więcej korzyści niż szkód. Poprawnie używane mogą ochronić Twoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych czy światłem monitora.