Cena nowych okularów przyprawia Cię o zawroty głowy? Wszystkie osoby, które posiadają jakąkolwiek wadę wzroku, wiedzą, że zakup bryli może poważnie nadwyrężyć nasze oszczędności. Ich ceny różnią się jednak w zależności od wyboru soczewek oraz oprawek.

Ile kosztują okulary korekcyjne? Cena, którą zapłacisz za soczewki i oprawki

Rodzaje szkieł do okularów i ich ceny

Najniższa półka cenowa, za którą możemy zakupić najtańszy rodzaj soczewek jednoogniskowych, zaczyna się od 40 zł za parę. Za taką cenę możesz zakupić tzw. szkła mineralne (szklane). Soczewki szklane są jednak coraz rzadziej wykorzystywane w okularach ze względu na znaczny ciężar oraz dużą podatność na stłuczenia. Te najtańsze szkła do okularów nie nadają się również do obsadzenia w każdych oprawkach okularowych.

Częściej wybieranym modelem są soczewki plastikowe (organiczne) – są znacznie lżejsze, bardziej odporne na stłuczenia i zarysowania oraz nadają się do oprawy każdej oprawki okularowej (nie tylko pełnej). Zdecydowaną zaletą szkieł organicznych jest to, że o wiele szybciej odparowują podczas zmian temperatur, co jest szczególnie przydatne w okresach zimowych. Co więcej, plastikowe szkiełka mogą zostać pokryte powłoką antyrefleksyjną, która będzie chronić użytkownika przed zjawiskiem tzw. olśnienia. Ich cena zaczyna się od 100 zł za parę.

Najwyższą półkę soczewek jednoogniskowych reprezentują szkła z poliwęglanu. Szkła z poliwęglanu są szczególnie polecane dla osób aktywnych oraz dzieci, gdyż charakteryzują się największą odpornością na czynniki zewnętrzne oraz stłuczenia. Poliwęglanowe soczewki są również bardzo lekkie i cienkie, co umożliwia osadzenie ich w każdy rodzaj oprawek. Materiał poliwęglanowy nie jest jednak tak prosty w obróbce, jak szkło, czy plastik, dlatego cena takich szkieł zaczyna się od 150 zł za parę.

Okulary dwuogniskowe – ceny

Najbardziej zaboli portfel tych osób, które są zmuszone do zakupu okularów progresywnych. Okulary korekcyjne progresywne najczęściej są kupowane przez osoby po 40 r. ż., które potrzebują szkieł zarówno do czytania, jak i do dobrej widoczności obiektów położonych daleko. Soczewki progresywne kosztują niebagatelną sumę, która oscyluje w granicach 500–1000zł.

Powłoki uszlachetniające do szkieł okularów

Chcąc podliczyć całkowity koszt soczewek, należy wziąć także pod uwagę ewentualne dodatkowe powłoki. Najpopularniejszą jest, wyżej już wspominana, powłoka antyrefleksyjna. Koszt takiej powłoki, jednak nie jest zbyt wysoki, gdyż wynosi około 40 zł. Znacznie droższą inwestycją są fotochromy, które ciemnieją na skutek styczności z wiązkami światła słonecznego, dzięki czemu chronią oczy. Ich cena oscyluje już w granicach 150–500 zł.

Ile kosztują okulary średniej klasy w Polsce?

Średni koszt okularów w Polsce to 300 zł. Wydatek jest ten jednak koniecznością dla ponad 40% Polaków zmagających się z wadami wzroku. Jak zostało pokazane wyżej, koszt samych soczewek okularowych najwyższej jakości może się wahać od 500 zł do 1000 zł, a należy przecież do tego dodać jeszcze koszt oprawek. A ile kosztują oprawki do okularów? Kolejne kilkaset złotych – tyle będziesz musiała wydać dodatkowo na oprawki. Ceny całkowite okularów przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że sporo Polaków zmuszonych jest do zaciągania pożyczek w celu zakupu okularów korekcyjnych. Ale czy musi tak być?

Czy koszt okularów musi być tak wysoki?

Czy zastanawiałaś się jednak kiedykolwiek, dlaczego ceny okularów korekcyjnych są tak wysokie? Odpowiedź jest dość prosta, lecz niezbyt optymistyczna. Okulary są jedną z nielicznych rzeczy, które są w 100% praktyczne oraz 100% estetyczne. Nosimy je przez 15 godzin dziennie, dlatego jesteśmy w stanie zapłacić za nie każdą sumę. Ta słabość jest wykorzystywana przez producentów okularów, którzy ustawiają nieproporcjonalne do kosztów produkcji, wysokie ceny detaliczne.

Jakie są realne koszty produkcji okularów?

Mamy nadzieję, że siedzisz wygodnie, a jeżeli nie, to poszukaj jakiegoś oparcia. Szacowany koszt produkcji okularów (zarówno soczewek, jak i oprawek) wynosi około 20 – 30 zł. Dlaczego więc ceny oprawek do okularów oraz ceny soczewek są tak horrendalnie wysokie? Ponieważ nikt nie robi nic, by sprzeciwić się monopolistycznym praktykom w przemyśle wartym 100 miliardów dolarów rocznie.

"Monopol" na okulary korekcyjne grupy Loxottica

Kojarzysz okulary korekcyjne takich marek jak Prada, Ray–Ban, Chanel, Michael Kors, Versace, Tiffany & Co lub Oakley? Wszystkie są produkowane przez jednego producenta, włoską grupę Luxottica.

Za ponad 80% znanych marek produkujących okulary stoi jedna grupa.

Taka monopolistyczna praktyka uniemożliwia wejście na rynek mniejszych detalicznym firmom, dlatego Luxottica może ustawić dowolne ceny produktów, co powoduje, że koszty związane z zakupem nowych okularów są tak wysokie.

Każda rzecz jest warta tyle, ile ludzie są w stanie za nią zapłacić. – Andreo Guerra, CEO Luxottica

Grupa Luxottica robi wszystko, by utrzymać monopol na rynku optycznym. Cztery lata temu włoska grupa przejęła największego producenta soczewek i szkieł korekcyjnych na świecie – Essilor. Takie praktyki pozwalają im na utrzymanie marży cenowej na poziomie 1000%, co jest śmiało przyznawane przez prezesów firm należących do grupy. Założyciel LensCrafters (firma należąca do Luxottica) w swoim wywiadzie udzielonym w 2019 roku gazecie the Los Angeles Times otwarcie przyznał, że obecne ceny są po prostu zdzierstwem.

https://www.vox.com/the–goods/2019/3/6/18253555/eyeglasses–cost–lenscrafters–essilor–luxottica

Czy tanie okulary korekcyjne mogą być równie dobre, co drogie modele z salonu optycznego?

Bardzo często w obawie przed złą jakością okularów nie decydujemy się na zakup modelu przez Internet, gdyż modele polecane przez panią w salonie optycznym są dla nas bardziej pewne. Wierzymy, że urocza Pani z salonu wcale nie chce, byś przepłacała za okulary, jednak większość salonów optycznych (szczególnie tych należących do sieciówek) również należy do monopolu grupy Luxottica. Te najbardziej popularne sieciówki salonów optycznych, które znasz z niemal każdej galerii (nie możemy podać ich nazwy, gdyż zostalibyśmy oskarżeni o nieuczciwe praktyki reklamowe) należą do grupy RayBan. Tak, dobrze kojarzysz, ta nazwa pojawiła się tu wcześniej. To właśnie dla nich produkuje grupa Luxottica.

Ile powinny kosztować oprawki okularowe?

Kilkadziesiąt złotych – tyle powinnaś płacić za swoje oprawki okularowe. Ceny sztucznie kreowane przez producentów nie powinny być dla Ciebie wyznacznikiem. Markowe okulary progresywne potrafią kosztować ponad 1000 zł. Nie musisz jednak napełniać kieszeni ogromnym korporacjom, gdyż tańsze modele kosztujące do 150 zł nie są od nich w niczym gorsze– po prostu mają o wiele niższą marżę, gdyż mniejsze firmy muszą być się o klienta w niemalże monopolistycznym środowisku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł otworzył Ci oczy i następnym razem, gdy zastanowisz się gdzie kupić okulary, wybierzesz się do mniejszego lokalnego optyka czy też poszukasz małych polskich firm w Internecie. Mając świadomość tego, ile kosztują okulary korekcyjne w rzeczywistości, nie będziesz chciała przepłacać. Możesz spokojnie zdecydować się na tańsze okulary – ceny w tej branży nijak mają się do jakości. Warto więc spróbować alternatywnych rozwiązań! Okulary korekcyjne na co dzień czy do czytania wcale nie muszą być drogie.