Skupienie się na pracy jest niemal awykonalne, gdy widziany obraz przysłaniają nam smugi oraz odbicia palców. Każda osoba nosząca okulary doskonale zna zarówno ten problem, jak i to wspaniałe uczucie krystalicznie czystego obrazu i nieograniczonego widzenia, które towarzyszy nam przy zakupie nowych soczewek okularowych.

Utrzymanie idealnie krystalicznych okularów wydaje się być niemożliwe, gdyż momentów, w których szkła mają kontakt z naszymi dłońmi w ciągu dnia, jest cała masa - poprawianie ich, zakładanie oraz ściąganie, czy też zwyczajne wyjmowanie i wkładanie do futerału naraża szkła na ciągłe zabrudzenia. Podobnie jak czynniki atmosferyczne, czy też kontakt z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.

Świadomość tego, czym wyczyścić okulary prawidłowo w codziennych sytuacjach jest kluczowa, gdyż brudne okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne wyglądają nie tylko nieestetycznie, lecz mają fatalny wpływ na nasz wzrok.

Długotrwałe noszenie brudnych okularów może przyczynić się do przeniesienia bakterii z brudnych szkieł soczewki do oka oraz jego okolicy, co może zaś prowadzić do ciężkich infekcji bakteryjnych gałki ocznej czy też chorób skóry.

Mitem jest, że każde okulary po pewnym czasie będą miały widoczne rysy. Jeżeli na Twoich brylach pojawiły się rysy, a brud czepia się jakby szybciej, to prawdopodobnie znaczy, że wykorzystujesz nieodpowiednią technikę do czyszczenia okularów lub niewłaściwie je przechowujesz.

Możesz jednak znacznie przedłużyć żywotność swoich ulubionych okularów, jeśli tylko poznasz odpowiednie metody ich czyszczenia zarówno w domu, jak i poza domem.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasze sprawdzone metody, dzięki którym już zawsze będziesz wiedzieć jak wyczyścić okulary, by nie uszkodzić soczewek!

Przestań marnować swój czas i dowiedz się, jak czyścić okulary szybko i efektywnie!

Nie wiesz, czym czyścić okulary? Poznaj nasze kroki, które pozwolą Ci na prawidłowe czyszczenie okularów.

  1. Przede wszystkim, przed procesem czyszczenia okularów upewnij się, że Twoje ręce są wolne od kurzu oraz tłustych kremów, które mogłyby rozmazać się na szkle soczewki. Umyj ręce mydłem, które nie będzie posiadało w składzie żadnych olejków, a następnie starannie wytrzyj dłonie w ręcznik, który się nie strzępi.
  2. Aby uniknąć zniszczenia soczewek i oprawek, czyszczenie najlepiej jest rozpocząć od uchwycenia rogów oprawek.
  3. Umieść okulary pod delikatnym strumieniem ciepłej wody (nigdy nie myj okularów gorącą wodą, która może uszkodzić trwale soczewki) - pozwoli to usunąć brud, które mógłby spowodować w dalszych etapach czyszczenia okularów powstanie nieestetycznych zadrapań na szkle.
  4. Nałóż na opuszki dwóch palców (wskazujący oraz środkowy) małą ilość delikatnego mydła, które pozbawione jest w swoim składzie nawilżających olejków lub płynu do mycia naczyń. Wystarczą dosłownie dwie krople.
  5. Zaczynamy mycie! Delikatnie okrężnymi ruchami pocieraj obie strony soczewek, a następnie przejdź do dokładnego mycia pozostałych elementów okularów. Umyj dokładnie wszystkie części oprawki, gdyż pozostawienie jakichkolwiek drobinek brudu może spowodować zarysowanie okularów w dalszej części pucowania Twoich bryli.
  6. Dokładnie spłucz okulary z powstałej piany. Na sam koniec spłukiwania potrząśnij okulary, by usunąć pozostałości wody. Pamiętaj, że niedokładne usunięcie mydła czy płynu spowoduje powstanie nieestetycznych smug na soczewkach okularów podczas procesu suszenia.
  7. Wysusz okulary ściereczką z mikrofibry, bądź bawełnianym ręcznikiem. Najważniejsze jest to, żeby użyty materiał był idealnie czysty - użycie nawet minimalnie przybrudzonego materiału znowu może spowodować powstanie rys lub nieestetycznych smug, co zmusi Cię do powtarzania poprzednich kroków.

I gotowe – teraz Twoje okulary są idealnie czyste!

Poprawne czyszczenie okularów

Dla prawdziwych perfekcjonistów polecamy, raz na jakiś czas umyć swoje okulary w myjcie ultradźwiękowej. Taki sprzęt dostępny jest w niemal każdym salonie optycznym, a profesjonalna usługa czyszczenia okularów sprawi, że Twoja ulubiona para okularów zyska drugie życie, rozprawiając się na długi czas z problemem brudnych soczewek.

Czym czyscic okulary, gdy jesteś poza domem i nie masz możliwości skorzystania z ciepłego strumienia wody?

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych ściereczek do czyszczenia do okularów. Taka ściereczka posiada specjalny materiał, dzięki któremu czyszczenie szkieł jest o wiele bezpieczniejsze oraz przyjemniejsze.

Tańszą alternatywą chusteczek jest noszenie ze sobą podręcznej ścierki z mikrofibry oraz małego opakowania płynu do mycia okularów. Płyn do mycia okularów pozwoli Ci na szybkie wyczyszczenie ulubionych gogli bez konieczności szukania miejsca z bieżącą wodą.

Tego zdecydowanie nie rób — czyli jak nie czyścić okularów.

UBRANIA:

Niech rzuci kamieniem ten, który choć raz nie użył swoich ubrań do wyczyszczenia szkiełek. Mamy świadomość tego, że takie czynności bardzo często są wykonywane machinalne, jednak częste używanie koszuli do "pielęgnacji" naszych bryli spowoduje ich zarysowanie, gdyż drobne włókna tkaniny mogą trwale uszkodzić Twoje soczewki okularowe.

Ślina:

Bywa nazywana płynem na wagę złota, jednak zupełnie nie sprawdzi się w wycieraniu powierzchni Twoich bryli. W każdym milimetrze Twojej śliny znajduje się około 100 milionów różnych bakterii i owszem niektóre z nich mają działanie bakteriobójcze np. histatyna, jednak pozostałe z nich przeniesione na powierzchnię okularów mogą nawet przyczynić się do powstania infekcji bakteryjnych oczu.

DOMOWE ŚRODKI DO CZYSZCZENIA SZKŁA:

Środki do czyszczenia okien lub powierzchni szklanych zawierają mocne chemikalia, które mogą uszkodzić soczewki, a nawet odbarwić Twoje ulubione oprawki.

PAPIER TOALETOWY, CHUSTECZKI HIGIENICZNE CZY RĘCZNIKI PAPIEROWY:

Materiały są zbyt szorstkie do czyszczenia okularów, gdyż zawierają one ścier drzewny, który może trwale porysować powierzchnię szkieł.

Teraz już wiesz, jak czyscic okulary prawidłowo, jakich produktów nie używać, a jakie są zalecane. Jeśli chcesz jednak przedłużyć ich żywotność, należy zastosować się do kilku zasad odnośnie ich przechowywania oraz użytkowania. Dzięki temu Twoje okulary przez długi czas będą wspierać twoje oczy w aktywności i dostrzeganiu uroków życia!

Pamiętaj, że:

  • okulary powinny być przechowywane w futerale szkłami ku górze. Wyjmując je, chwytaj za ich mostek, co skutecznie zminimalizuje okoliczności, w których Twoje okulary zostaną narażone na porysowanie czy zniszczenie.
  • podczas porannej toalety nigdy nie kładź okularów na umywalce. Chemikalia zawarte w lakierze do włosów czy dezodorancie mogą dostać się na powierzchnię szkieł i stale uszkodzić ich powłoki ochronne.
  • nigdy nie zostawiaj okularów w aucie w upalny bądź mroźny dzień. Skrajne temperatury mogą uszkodzić powłoki soczewek, a nawet odkształcić oprawki.

Mam rysy na okularach i co teraz? Jak pozbyć się rys z okularów?

Nawet najlepsze porady odnośnie tego, jak czyścić okulary z antyrefleksem oraz czym myć okulary nie pomogą, jeśli masz już zarysowania szkieł swojej ulubionej pary okularów. Jednak istnieje parę triów, które pomogą Ci, szczególnie w przypadku, jeśli zarysowania na szkłach nie są znaczne.

W czeluściach Internetu znajdziesz multum pomysłów odnośnie tego, jak myć okulary, by usunąć rysy, jednak większość z nich jest bezużyteczna (sprawdzona informacja). Znamy jednak pewien sprawdzony sposób na zarysowania, który zdecydowanie warto wypróbować! Użyj w tym celu sody oczyszczonej. Sporządź roztwór wody z sodą w proporcji 1:2, a następnie rozprowadź pastę na szkłach Twoich okularów korekcyjnych.

Po zakończeniu należy dokładnie opłukać okulary z roztworu, a następnie mocno wytrzeć czystym ręcznikiem - używaj zawsze świeżego materiału, gdyż w przeciwnym razie możesz wytworzyć nowe rysy. Pamiętaj, że takie czyszczenie okularów jest dość mocno inwazyjne, dlatego nie powtarzaj, go zbyt często, jeśli chcesz się cieszyć swoimi okularami przez długi czas.