Coraz więcej osób jest świadomych korzyści, jakie niesie ze sobą noszenie okularów przeciwsłonecznych. Poprawa wyglądu, ochrona wzroku, czy nawet prewencja zmarszczek mimicznych wokół oczu to tylko niektóre z nich. W poszukiwaniu modelu idealnego natrafiamy na wiele różnych nazw bryli, które mogą brzmieć nieco tajemniczo. Jednym z takich modeli są właśnie okulary lustrzanki. Czym różnią się lustrzanki od zwykłych okularów? Jakie są korzyści noszenia lustrzanek? Na oba pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

Okulary lustrzanki – jak to działa

Okulary lustrzane odbijają obraz jednostronnie, to znaczy, że rozmówca w szkłach Twoich okularów zobaczy jedynie swoje odbicie. Nie będzie on mógł zobaczyć Twoich oczu tak jak w przypadku zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Takie rozwiązanie daje nam spore korzyści, gdyż to właśnie nasze oczy najczęściej zdradzają nasze emocje.

Jak to działa, że lustrzanki odbijają obraz?

Ich szkła pokryte są specjalną dodatkową warstwą, która powoduje odbijanie światła. Niegdyś ze względu na możliwości technologiczne lustrzanki miały wyłącznie srebrne szkiełka i odbijały obraz jak zwyczajne lustro weneckie. Obecnie możemy dostać je także w innych kolorach, np. niebieskim, zielonym, brązowym, a nawet o tęczowym spektrum.

„Co ciekawe – kolor zewnętrznej powłoki nie ma wpływu na to, jak widzimy przez dane szkła – efekt działa tylko na zewnątrz.”

Okulary lustrzanki - wady i zalety

Plusy okularów lustrzanych

Choć może brzmieć to irracjonalnie, okulary lustrzane zapewniają nam widzenie bardziej wyraźnego obrazu, niż w przypadku zwykłych szkieł. Dzieje się tak, dlatego, że nie absorbują one światła jak zwykłe okulary, lecz je odbijają. Lepsze widzenie to zdecydowany plus okularów lustrzanych.

Lustrzanki, dzięki temu, że odbijają zewnętrzne światło, bardzo chętnie wybierane są przez sportowców. Okulary z lustrzanymi szkłami chronią uczestników maratonów czy innych miłośników sportów outdoorowych przed wpadaniem zbyt dużej ilości światła. Chronią one też przed niechcianymi refleksami słonecznymi, które mogą być szczególnie niebezpieczne podczas jazdy samochodem.

Omawiając zalety lustrzanek, nie możemy zapomnieć o jednym bardzo istotnym walorze, jakim jest anonimowość. Ta cecha zdecydowanie powinna znaleźć się na liście plusy. Okulary lustrzane nie tylko chronią Twój wzrok przed promieniami ultrasłonecznymi, lecz także uniemożliwiają obserwację Twoich oczu. Gdy masz na sobie lustrzanki, nikt nie wie, w którą dokładnie stronę, lub w jakie miejsce aktualnie patrzysz. Ta zaleta jest często kluczowym aspektem, który skłania mężczyzn do zakupu lustrzanek. Można powiedzieć, że znacznie ułatwiają one kontakt z płcią przeciwną, szczególnie w upalne dni.

Minusy lustrzanek

Ze względu na specyficzną budowę swoich szkieł mają jedną cechę, która często postrzegana jest, jako wada okularów lustrzanych. Jest nią przyciemnienie widzianego obrazu. Lustrzanki najczęściej mają 3 kategorię przyciemnienia, co znaczy, że blokują ostre światło na poziomie od 8 do 18% i dają duże przyciemnienie. Taki efekt może być postrzegany zarówno, jako zaleta, gdyż nasze oczy w ciemniejszym świetle zdecydowanie wolniej się męczą, co zapobiega ich nadmiernemu mrużeniu, lecz również, jako wada, gdyż może wpływać na ograniczenie widoczności wieczorową porą.

Jak dobrać lustrzanki na co dzień?

Lustrzanki, jak każde inne okulary, powinny pasować do kształtu naszej twarzy. Ogromny wybór przeróżnych modeli oksów na rynku, zdecydowanie ułatwia to zadanie. Już szybka wizyta w naszym sklepie pokazuje, że wybierać można między różnymi kolorami lusterek oraz kształtem oprawy. O tym, jak dobrać oprawki pisaliśmy wcześniej już tutaj, dlatego, jeśli nie jesteś pewna, które okulary lustrzane będą najlepiej Ci pasować, koniecznie poszukaj takich informacji w pozostałych postach na naszym blogu.

Skupmy się na tym, jakie właściwości powinny mieć Twoje pierwsze okulary-lustra. Przed zakupem swojej pierwszej pary okularów, upewnij się, czy wybrany model posiada odpowiednie atesty PN-EN-1836+A1:2009. Takie lustrzanki spełniają normy unijne, które zostały opracowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Pamiętaj również, by upewnić się, czy Twoje wymarzone lustrzanki są również okularami przeciwsłonecznymi. Brzmi dziwacznie? Niestety, coraz więcej takich okularów sprzedawanych w Internecie, nie posiada odpowiednio wysokich filtrów. Najlepiej zaopatrz się w lustrzanki z filtrem UV400 kat 3, który zapewnia optymalną ochronę przed słońcem.

Dla kogo lustrzanki? 

W związku z tym, że okulary lustrzanki oferują nam bardzo dobrą ochronę przeciwsłoneczną i wysokie odbicie światła, doskonale nadają się, np. do prowadzenia auta w bardzo słoneczne dni. Świetnie poradzą sobie również w warunkach zimowych na górskim stoku, gdzie ochronią nas przed niebezpiecznymi refleksami świetlnymi. A ze względu na unikatowe poczucie anonimowości, które dają nam lustrzane szkła, będą doskonałym wyborem na pierwszą randkę czy grę w pokera.

Wiesz już, jakie korzyści niesie za sobą posiadanie lustrzanek, teraz zdecyduj, który model tych wyjątkowych okularów, jako pierwszy zagości w Twojej szafie!